Vabzdžiams nekenksmingas apšvietimas

Vabzdžiams nekenksmingas apšvietimas

Gamtos apsauga prasideda nuo tinkamo šviesos pasirinkimo

Sodas gali būti ne tik gražus prieglobstis. Tai taip pat gali būti saugi buveinė naktiniams gyvūnams, pavyzdžiui, vabzdžiams, šikšnosparniams ir paukščiams. Pasirinkę tinkamą apšvietimą galite aktyviai prisidėti prie aplinkos apsaugos, nesumažindami komforto ar atmosferos.

Šiandien modernios LED technologijos, tikslingas šviesos valdymas ir išmanusis valdymas leidžia lengvai įgyvendinti natūraliai gražaus, saugaus ir tvaraus lauko teritorijų apšvietimo koncepciją. Nesvarbu, ar tai būtų kiemas, ar privažiavimas, ar sodo takas: naudodami vabzdžiams draugišką apšvietimą ne tik sukursite atmosferą, bet ir išsaugosite naktinę biologinę įvairovę.

Kodėl toks svarbus vabzdžiams nekenksmingas apšvietimas

Saulei nusileidus daugeliui gyvūnų, ypač vabzdžių, prasideda aktyvioji dienos dalis. Tačiau dirbtiniai šviesos šaltiniai lauke trikdo jų natūralų ritmą. Didėjanti šviesos tarša ne tik trikdo jų orientaciją, bet ir gali lemti jų žūtį.

Įprastinis lauko apšvietimas dažnai yra per ryškus, turi per daug mėlynų komponentų ir yra nuolat įjungtas, o tai sukelia mirtinas pasekmes naktiniams gyvūnams, pavyzdžiui, vabzdžiams ir šikšnosparniams. Vabzdžiams nekenksmingas vakarinis apšvietimas**, kuriame atsižvelgiama ir į žmonių jaukumą, gali užtikrinti saugumą ir atmosferą, kartu saugant aplinką.

Grasshopper

Kaip šviesa veikia vabzdžius

Trumpas žvilgsnis į biologiją

Vabzdžiai orientuojasi pagal natūralią mėnulio šviesą. Dirbtinė šviesa, ypač mėlynos ir baltos spalvos, iškreipia šią orientaciją. Tai reiškia, kad vabzdžiai pirmiausia reaguoja į šviesos šaltinius, kuriuose yra daug mėlynos spalvos komponentų, ir juos traukia. Mėlyna šviesa kelia problemų, nes daugeliui vabzdžių ji veikia kaip dirbtinis mėnulis - jie sukasi aplink šviesos šaltinį tol, kol išsenka. Nuolat šviečiančios lauko šviesos gali sutrikdyti natūralią navigaciją - dėl to jie gali pasimesti, palikti savo buveinę ar net žūti.

Sprendimas: Vabzdžiams draugiškas apšvietimas, kuriame atsižvelgiama į biologinę elgseną.

Vabzdžiams nekenksmingo apšvietimo ypatybės

Tinkama šviesos spalva: šilta, o ne šalta

Šiltoje baltoje šviesoje, mažesnėje nei 3000 kelvinų, yra mažiau mėlynos spalvos komponentų ir daugiau raudonos spalvos komponentų. Jis malonus žmonėms ir švelnesnis gyvūnams.

LED žibintai: Itin modernios ir tvarios

Ne kiekvienas šviesos diodas automatiškai yra draugiškas vabzdžiams. Ieškokite žemos spalvos temperatūros, tikslaus šviesos valdymo ir reguliuojamo apšvietimo arba išmaniųjų funkcijų.

Šviesos valdymas ir derinimas: šviesa tik ten, kur reikia

Šviesos kontrolė, o ne šviesos srautas: naudodami lauko lubų šviestuvus ir takų šviestuvus su nukreipta šviesa išvengsite nereikalingos išsklaidytos spinduliuotės ir apsaugosite naktinius laukinius gyvūnus.

Judesio jutikliai ir reguliatoriai: išmanūs ir tvarūs

Šviesa šviečia tik tada, kai reikia, taupo energiją ir sumažina vabzdžių skaičių. Todėl modernūs lauko žibintai su judesio jutikliais ir pritemdymo funkcijomis yra raktas į geresnę sodo rūšių apsaugą.

Vabzdžiams draugiška šviesa sode

Praktiniai patarimai ir produktų rekomendacijos
Tikslinis, o ne plataus ploto sodo ir kiemo apšvietimas

Rinkitės vabzdžiams nekenksmingus šviestuvus su nukreiptu šviesos spinduliu, o ne šviestuvus, kurie šviečia į visas puses.

Saugus įėjimas į namą, kelias ir privažiavimas

Saulės šviesos su sutemų jutikliu įsijungia tik sutemus.

Tikslinis šviesos naudojimas vietoj nuolatinio apšvietimo

Lauko žibintai su judesio jutikliais įsijungia tik tada, kai reikia, ir neblaško vabzdžių nuolatine šviesa.

Šilta šviesa vietoj klaidinančios mėlynos šviesos

Žemą spalvinę temperatūrą turintys šviesos šaltiniai mažiau traukia vabzdžius ir taip apsaugo jų natūralią buveinę.

Barbekiu zona

Teisiniai reikalavimai

ir rekomendacijos dėl vabzdžiams nekenksmingo apšvietimo

Pastaraisiais metais vabzdžių ir kitų naktinių gyvūnų apsauga tampa vis svarbesnė, taip pat ir teisinėje sistemoje. Dirbtinio apšvietimo poveikis laukinei gamtai yra dokumentuotas mokslo, todėl federalinės, valstijų ir vietos valdžios institucijos reaguoja: priima įstatymus, gaires ir rekomendacijas dėl ekologiškesnio apšvietimo naudojimo.

Vokietijoje tam tikros priemonės šviesos taršai mažinti dabar įtvirtintos įstatymu. Pagrindinis pavyzdys - Federalinis gamtos apsaugos įstatymas (§ 41a BNatSchG), kuriame aiškiai nustatyta, kad dirbtinės šviesos šaltiniai lauko teritorijose turi būti suprojektuoti taip, kad būtų sumažintas neigiamas poveikis gyvūnams, augalams ir jų buveinėms.

Konkrečiai tai reiškia:

  • Šviestuvai neturi be reikalo spinduliuoti į natūralias buveines
  • jautriose teritorijose (pvz., gamtos apsaugos teritorijose) apšvietimui taikomi laiko apribojimai.
  • Naujuose įrenginiuose rekomenduojama arba net privaloma naudoti vabzdžiams nekenksmingus šviesos šaltinius ir ekranuotas konstrukcijas.

Kai kuriose federalinėse valstijose galioja papildomi valstijų įstatymai arba rūšių apsaugos programos, kuriuose nustatyti konkretūs apšvietimo reikalavimai, pvz., savivaldybėms, įmonėms ir viešiesiems objektams. Daugelis miestų ir savivaldybių taip pat sukūrė savo komunalinio apšvietimo koncepcijas, skirtas šviesos emisijai viešosiose erdvėse kontroliuoti. Šios taisyklės taikomos ne tik gatvių apšvietimui, bet dažnai ir privačioms bei komercinėms lauko teritorijoms, pavyzdžiui, naujiems pastatams, automobilių stovėjimo aikštelėms ar sodams.

Be teisinių reikalavimų, taip pat yra keletas savanoriškų standartų, kuriais siekiama sukurti vabzdžiams nekenksmingą apšvietimą. Šie standartai visų pirma skirti projektuotojams, vietos valdžios institucijoms ir pastatų savininkams. Juose parodyta, kaip gamtos rūšims pritaikytą apšvietimą galima realizuoti derinant su technologijomis, saugumu ir dizaino laisve.

Planuojantys lauko apšvietimą šiandien turi atsižvelgti ne tik į estetiką ir funkcionalumą, bet ir į suderinamumą su aplinka. Vabzdžiams nekenksmingas apšvietimas yra svarbus biologinės įvairovės ir tvarių buveinių elementas ir vis dažniau tampa teisiniu įpareigojimu.

DUK: Dažniausiai užduodami klausimai apie vabzdžiams nekenksmingą lauko apšvietimą

Ar mėlyna šviesa padeda nuo uodų?

Kuri šviesa nepritraukia vabzdžių?

Kokia šviesa idealiai tinka kiemams ir sodams?

Kaip savo apšvietimą padaryti ekologiškesnį?

Susijusios temos